Interdyscyplinarny Trening Kompetencji Kluczowych

Głównym założeniem tego treningu jest rozwijanie kompetencji najistotniejszych z punktu widzenia rynku pracy. Swoim zakresem obejmuje merytoryczne działania dotyczące kształtowania kompetencji oczekiwanych przez pracodawców od osób integrujących się z rynkiem pracy.

Program Interdyscyplinarnego Treningu Kompetencji Kluczowych
Interdyscyplinarny Trening Kompetencji Kluczowych realizowany jest w formie warsztatów. Warsztaty te prowadzi się w grupach do 15 osób w wymiarze od 64 do 96 godzin (8, 10, 12 dni – jedno spotkanie trwa optymalnie 8 godzin) w zależności od programu warsztatów. Ich wersja podstawowa obejmuje zajęcia metodyczne natomiast pozostałe wersje są rozbudowane o gry w terenie.
Podstawowym założeniem metodycznym jest uczenie przez doświadczenie. W programie treningu zostały zawarte zakresy tematyczne, które wskazują jakie kompetencje są rozwijane w toku treningu (bez kolejności oraz podziału na poszczególne bloki). Zadania zostały zaprojektowane w sposób umożliwiający ćwiczenie kilku kompetencji w trakcie każdego zadania. Uczestnicy w ramach podsumowania konkludują, jakie kompetencje mieli okazję ćwiczyć oraz omawiają w jaki sposób mogą być one użyteczne w środowisku zawodowym. Droga nabywania kompetencji przebiega od doświadczenia do poznania zwiększając efektywność uczenia się.
W 80-cio godzinnej wersji programowej uczestnicy treningu biorą udział w wyjeździe survivalowym, który ma na celu poznanie w niecodziennych warunkach stanu posiadania własnych kompetencji oraz dodatkowo głębszą integrację grupy sprzyjającą efektywnemu uczeniu się. Podczas wyjazdu mają okazję poznać i zidentyfikować własne kompetencje w trudnych warunkach oraz kompetencje innych osób. Zbliżając się do końca treningu uczestnicy biorą udział w podsumowującej grze zespołowej typu room escape lub innej grze odbywającej się w rzeczywistości, której celem jest rozwiązanie zadania przy pomocy własnych zdobytych umiejętności: praca zespołowa, inteligencja, pomysłowość, nieszablonowe myślenie, skuteczna komunikacja.

Kryteria ukończenia Interdyscyplinarnego Treningu Kompetencji Kluczowych FRRED:

  • udział w 80% sesji za wyjątkiem sesji wyjazdowych oraz gry zespołowej,
  • 100% udział w sesjach wyjazdowych oraz grze zespołowej odbywającej się w rzeczywistości.

Interdyscyplinarny Trening Kompetencji Kluczowych może zakończyć się Panelem Oceniającym. Dzięki temu uczestnicy dodatkowo zostaną ocenieni pod względem posiadanych oraz zdobytych podczas warsztatów kompetencji. Każdy z uczestników otrzymuje Certyfikat Kompetencji Kluczowych CKK.