Certyfikat Kompetencji Kluczowych FRRED (CKK)

Certyfikat Kompetencji Kluczowych jest dokumentem szeroko opisującym stan posiadania tych kompetencji przez daną osobę. Istnieją dwie drogi uzyskania Certyfikatu Kompetencji Kluczowych FRRED (CKK). Pierwsza dotyczy samej diagnozy tych kompetencji poprzez uczestnictwo w jednodniowym Panelu Oceniającym. Drugą jest udział w warsztatach – Interdyscyplinarnym Treningu Kompetencji Kluczowych wraz z Panelem Oceniającym – mających na celu ich trening i rozwój. Warsztaty te kończą się oceną, aczkolwiek ocena ta jest wzbogacona o zdobyte doświadczenia uczestników i obserwacje specjalistów podczas zajęć programowych.

Etapy otrzymania Certyfikatu Kompetencji Kluczowych FRRED – Panel Oceniający:

  • rozwiązanie testu kompetencji
  • uczestnictwo w Assessment Center
  • omówienie wyników

Oceny dokonuje się na podstawie obserwacji danej osoby dokonanej przez specjalistów podczas poszczególnych sesji panelowych oraz testu kompetencyjnego. Certyfikat Kompetencji Kluczowych CKK jest dokumentem złożonym, zawierającym wnioski dotyczące posiadanych przez poszczególne osoby kompetencji kluczowych w odzwierciedleniu do dwóch płaszczyzn. Pierwsza z nich dotyczy posiadanych kompetencji w aspekcie rozwoju osobistego – mocne i słabe strony, zainteresowania, predyspozycje, „pasujące” profesje zawodowe. Druga cześć CKK szczegółowo omawia płaszczyznę zawodową. Informacje w niej zawarte skupiają się na istotnych elementach z perspektywy rynku pracy, czyli umiejętności, zdolności do pracy w danym profilu, mocne strony oraz te stanowiska pracy, do których dana osoba ma predyspozycje. Certyfikat CKK zawierający informacje dla pracodawcy staje się obok CV oraz listu motywacyjnego ważnym elementem dokumentów aplikacyjnych o zatrudnienie. Dzięki temu osoba ubiegająca się o pracę przekazuje potencjalnemu pracodawcy szersze, bardziej wiarygodne informacje na swój temat w odniesieniu do profilu przyszłego stanowiska pracy. Może zdarzyć się tak, że pomimo niższych kwalifikacji zawodowych pracodawca po ocenie predyspozycji kandydata na podstawie posiadanych przez niego kompetencji kluczowych zdecyduje się na jego zatrudnienie. Jest to niezwykle istotne ze względu na sytuację panującą na obecnym rynku pracy, w szczególności dotyczy to absolwentów. W dobie dużej konkurencji oraz mało skutecznej rekrutacji warto posiadać dodatkowy dokument aplikacyjny, który wyróżni i jednocześnie wzbogaci ofertę osoby ubiegającej się o zatrudnienie.

Obecnie Fundacja FRRED prowadzi rozmowy z kluczowymi pracodawcami na temat uwzględnienia Certyfikatu Kompetencji Kluczowych jako narzędzia znacznie ułatwiającego proces rzetelnej rekrutacji pracowników.

Co daje Certyfikat Kompetencji Kluczowych CKK osobie ubiegającej się o pracę?

  • podniesienie atrakcyjności oferty zawodowej
  • zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy
  • wzrost wiarygodności posiadanych kompetencji kluczowych, przydatnych z punktu widzenia pracodawcy
  • umiejętność dopasowania własnych kompetencji do potrzeb potencjalnego pracodawcy
  • wskazanie na duże zaangażowanie i gotowość na nowe wyzwania
  • rozwój osobisty i zawodowy – poprzez wiedzę o sobie
  • „uatrakcyjnienie” dokumentów aplikacyjnych
  • powodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej – poprzez świadomość własnych kompetencji
  • większa szansa na „odnalezienie się” w nowym środowisku pracy